Brändien suojaaminen Venäjällä -seminaari 14.2.2013

7.2.2013
Suomalais-Venäläinen kauppakamari järjestää 14.2.2013 aamupäiväseminaarin aiheesta Brändien suojaaminen Venäjällä – immateriaalioikeudet haltuun käytännössä. Seminaarissa puhuvat yrityksemme asiantuntijat.

Lisääntyneen IPR-tietoisuuden myötä teollisoikeuksien suojaaminen Venäjällä on lisääntynyt voimakkaasti viime vuosina. Oikeuksien käyttäminen ja puolustaminen edellyttää aktiivisuutta myös rekisteröinnin jälkeen.

Tässä seminaarissa perehdytään teollisuusoikeuksien ja tuotemerkkien suojaamiseen ja rekisteröimiseen Venäjällä ja siihen, mitä Venäjän lainsäädäntö edellyttää käytännön tasolla sekä hakuprosessissa että rekisteröinnin jälkeen. Seminaarissa käsitellään myös oikeuksien pysyvyyden varmistamista ja sitä, mitä tulee tehdä kun epäilee että oikeuksia on rikottu.

Seminaarin asiantuntijoina toimii Papula-Nevinpatin asiantuntijoita, mm. tavaramerkkilakimiehet, osakkaat Riikka Palmos ja Jussi Mikkola sekä patenttikäsittelijä Alexander Belotserkovskiy. Papula-Nevinpat on yksi Suomen suurimmista ja yksi Venäjän tunnetuimmista patentti-, malli- ja tavaramerkkitoimistoista.

Brändien suojaaminen Venäjällä -seminaari 14.2.2013