Patenttiasiamies munkkimaakarina rekrymessuilla
Olimme mukana Yrityspäivillä kertomassa työstämme ja eri tehtävistä, joita tarjoamme! Lue lisää Miika Tupalan blogikirjoituksesta.
Euraasian patenttivirasto (EAPO) ja Kiinan patenttivirasto (SIPO) ovat sopineet yhteisen Patent Prosecution Highway (PPH) –pilottihankkeen aloittamisesta. PPH mahdollistaa tutkimustulosten jakamisen virastojen kesken ja patenttihakemusten nopeamman käsittelyn.
PPH käynnistyy 1.4.2018, ja pilottiohjelman kesto on aluksi kolme vuotta. PPH-ohjelmaa voidaan jatkaa virastojen yhteisellä päätöksellä.
Suosittelemme asiakkaillemme PPH-pilottiohjelman hyödyntämistä, mikäli edellytykset PPH-pyynnön tekemiseksi täyttyvät ja asiakas haluaa nopeuttaa hakemuksensa tutkimusvaihetta Euraasian patenttivirastossa.
Lisätietoja asiasta antaa patenttiasiamiehemme Erik Goussev.
Lue lisää:
https://www.eapo.org/en/news.php?pressview=view&d=642
https://www.eapo.org/pdf/home/international/2017/memorandum_SIPO-EAPO_PPH.pdf
Olimme mukana Yrityspäivillä kertomassa työstämme ja eri tehtävistä, joita tarjoamme! Lue lisää Miika Tupalan blogikirjoituksesta.
Nyt kannattaa laittaa kuntoon tavaramerkki-, patentti- ja mallioikeussuojaukset, sillä vuoden 2023 aikana pienet ja keskisuuret yritykset voivat jälleen saada EUIPOn myöntämää tukea.
Lämpimät onnittelumme Martta Asikaiselle teollisoikeusasiamieslautakunnan järjestämän asiamiestutkinnon läpäisemisestä!
Miten eurooppapatenttiasimies Matti Ylitalosta tuli IPR-huippuasiantuntija? Lue hänen tarinansa.