Euraasian patenttivirasto aloittanut PCT-PPH-pilottihankkeen

26.8.2016
Euraasian patenttivirastossa on aloitettu 1.7.2016 PCT- Patent Prosecution Highway (PCT-PPH) -pilottihanke. Hanke mahdollistaa PCT-hakemuksen nopeutetun käsittelyn alueellisessa vaiheessa, jos hakemuksesta on annettu positiivinen kirjallinen lausunto eli Written Opinion (WO) tai patentoitavuuden esitutkimuslausunto, International Preliminary Report on Patentability (IPRP II). Euraasian patenttivirasto myöntää nopeutetun käsittelyn vain sellaisille alueellisen vaiheen hakemuksille, joissa kansainvälisenä uutuustutkimusviranomaisena (International Searching Authority) tai kansainvälisenä patentoitavuustutkimusviranomaisena (International Preliminary Examining Authority) on ollut jokin seuraavista virastoista:

– Euroopan patenttivirasto (EPO)

– Japanin patenttivirasto (JPO)

– Venäjän patenttivirasto (Rospatent)

– Korean patenttivirasto (KIPO)

– USA:n patenttivirasto (USPTO).

Käsittelyn nopeuttamista on pyydettävä ennen ensimmäisen välipäätöksen antamista, ja pyyntöön tulee liittää venäjänkielinen käännös WO tai IPRP II -lausunnosta. Hakemus saa sisältää korkeintaan kaksi itsenäistä patenttivaatimusta, paitsi jos se koskee kemian alaan tai lääkeaineisiin liittyviä keksintöjä, ja hakemuksessa voi olla yhteensä korkeintaan 20 patenttivaatimusta. Jos nämä edellytykset täyttyvät, virasto antaa ensimmäisen välipäätöksen kolmen kuukauden kuluessa siitä päivästä, jolloin nopeutettua käsittelyä koskeva pyyntö on hyväksytty. PCT-PPH-pyynnön tekemisestä ei peritä virallisia maksuja.

PCT-PPH-pilottihanke on voimassa vuoden ajan. Tällä hetkellä Euraasian patenttivirastolla on voimassa oleva PPH-sopimus myös Japanin patenttiviraston (JPO) kanssa.

PCT-PPH-pilottihankeen lisäksi Euraasian patenttivirastosta on mahdollista pyytää myös nopeutettua muodollista ja patentoitavuustutkimusta sekä patentin julkaisemista ja myöntämistä nopeutetusti. Alla olevasta taulukosta näet käsittelyajat ja viralliset lisämaksut.

Toimenpide  Lisämaksu, RUB
Muodollinen tutkimus 5 vuorokauden   kuluessa  20 000
 Muodollinen tutkimus 10 vuorokauden kuluessa  10 000
Patentoitavuustutkimus ja ensimmäisen välipäätöksen  antaminen 3 kuukauden kuluessa  60 000
Patentin julkaisu ja myöntäminen 3 kuukauden kuluessa  20 000

Jos haluat lisätietoja nopeutetusta käsittelystä Euraasiassa, ota meihin yhteyttä.

Ajankohtaista

Yhtenäispatenttijärjestelmä astuu voimaan 1.6.2023 – 17 maata yhdellä patentilla

Saksa on ratifioinut 17.2.2023 sopimuksen, joka koskee uutta eurooppalaista yhteistä patenttituomioistuinta (Unified Patent Court, UPC), ja siten kauan odotettu yhtenäispatenttijärjestelmä astuu voimaan 1.6.2023.

Worklife at Papula-Nevinpat: Katja Väinöläinen

Trademark Specialist Katja Väinöläinen kertoo urastaan ja miten hän huolehtii hyvinvoinnistaan.

Patenttiasiamies munkkimaakarina rekrymessuilla

Olimme mukana Yrityspäivillä kertomassa työstämme ja eri tehtävistä, joita tarjoamme! Lue lisää Miika Tupalan blogikirjoituksesta.

Pk-yritys: Nyt voit hakea tukea teollisoikeuksien maksuihin ja kuluihin

Nyt kannattaa laittaa kuntoon tavaramerkki-, patentti- ja mallioikeussuojaukset, sillä vuoden 2023 aikana pienet ja keskisuuret yritykset voivat jälleen saada EUIPOn myöntämää tukea.