Eurooppapatenttiasiamies Matti Brax liittyy Papula-Nevinpatin asiantuntijajoukkoon

21.8.2017

Eurooppapatenttiasiamies, DI Matti Brax on nimitetty Papula-Nevinpatin patenttiasiamieheksi 1.9.2017 alkaen. Hän on aikaisemmin toiminut patentti-insinöörinä Helvar Oy Ab:ssä sekä patenttiasiamiehenä suomalaisessa patenttitoimistossa. Matilla on yhteensä yli 20 vuoden kokemus teollisoikeuksista. Hänen erityisosaamisalueitaan ovat elektroniikka, tietoliikennetekniikka, valaistus ja LEDit.

”On hienoa saada alalla arvostettu ammattilainen vahvistamaan Papula-Nevinpatin huippuammattitaitoista joukkoa entisestään. Matilla on erinomainen kokemus eritoten suullisista käsittelyistä ja patenttilisensoinnista, ja hänet tunnetaan paitsi värikkäistä myös erittäin asiantuntevista esityksistään”, sanoo Folke Johansson, patenttiosaston johtaja, Papula-Nevinpatista.

Papula-Nevinpat perustettiin Suomeen vuonna 1975. Palvelemme satoja asiakkaita aina startupeista globaaleihin Fortune 500 -yrityksiin sekä Suomessa että ulkomailla mukaan lukien Yhdysvallat, Kiina ja Venäjä, jossa olemme tällä hetkellä suurin ulkomainen IPR-alan yritys. Meillä on omat toimistot Venäjän lisäksi Valko-Venäjällä, Ukrainassa, Kazakstanissa, Uzbekistanissa sekä Saksan Mϋnchenissä. Suomessa olemme yksi suurimmista tavaramerkki-, malli- ja patenttitoimistoista. Pääkonttorimme sijaitsee Helsingissä, muut Suomen toimistomme sijaitsevat Lappeenrannassa, Tampereella ja Porissa.

 

Ajankohtaista

Worklife at Papula-Nevinpat: Lisa Gawriyski

Lue patenttiasiantuntijamme Lisa Gawriyskin ajatuksia patenttiasiamiehen työstä ja mikä siitä tekee kiehtovan!

Worklife at Papula-Nevinpat: Tiina Kostian

IP-lakimiehemme Tiina Kostian kertoo IPR-urastaan ja mikä hänen työssään on parasta tällä hetkellä.

Valvotko tavaramerkkiäsi?

Miten varmistat, että brändisi säilyy vahvana pitkään? Lue vinkit Pauliina Heinen blogista.

Peppina Iivonen läpäisi tavaramerkkiasiamiestutkinnon

Lämpimät onnittelumme Peppina Iivoselle tavaramerkkiasiamiestutkinnon suorittamisesta!