Käyttämättömien tavaramerkkien mitätöintiprosessi Venäjällä on muuttunut 12.7.2017 lähtien

7.8.2017

Artikkelissamme 4.4.2017 kerroimme Venäjän duuman suunnitelmista yksinkertaistaa käyttämättömien tavaramerkkien mitätöintiä Venäjällä. Nyt nämä odotetut muutokset ovat astuneet voimaan 12.7.2017 lähtien.

Venäjän siviilioikeuslakiin tehtyjen muutosten myötä käyttämättömien tavaramerkkien mitätöintiprosessia on tarkennettu. Ennen asian jättämistä Venäjän IPR-tuomioistuimen käsiteltäväksi tulee käyttämättömän tavaramerkin haltijalle lähettää varoituskirje, jossa tätä pyydetään poistamaan käyttämättä jäänyt tavaramerkki vapaaehtoisesti rekisteristä tai luovuttamaan sen käyttöoikeus kirjeen lähettäjälle. Jos käyttämättömän tavaramerkin haltija ei reagoi tällaiseen kirjeeseen, asia on mahdollista antaa tuomioistuimien käsiteltäväksi.

Mikäli tuomioistuinkäsittely aloitetaan, tavaramerkin käyttö tulee todistaa kolmen vuoden ajalta ennen varoituskirjeen lähettämispäivämäärää. Käyttöä, joka on alkanut varoituskirjeen lähettämisen jälkeen, ei tulkita tavaramerkin käytöksi.

Lisätietoja muutoksesta antaa tavaramerkkilakimiehemme Annikki Hämäläinen.

Ajankohtaista

Mallioikeudella suojataan uutta muotoilua 

Mallioikeus on tehokas ja edullinen keino suojata tuotteen uusi muotoilu. Oikein hyödynnettynä se tarjoaa yrityksille tehokkaan keinon puuttua luvattomaan jäljittelyyn ja vahvistaa tuotteen arvoa markkinoilla. 

China Trademark Festival: Tuoreimmat opit Kiinan tavaramerkkijärjestelmästä

Kuinka onnistua Kiinan markkinoilla? Lue Riikka Palmoksen blogista tuoreet vinkit tavaramerkkien suojaamisesta Kiinan markkinoilla.

Tavaramerkki suojaa brändiä

Tavaramerkki on arvokas osa yrityksen omaisuutta. Se tukee brändin rakentamista, lisää tunnettuutta ja voi nostaa tuotteiden tai palveluiden arvoa.

Folke Johanssonille myönnetty patenttineuvoksen arvonimi 

Tasavallan presidentti on 22.11.2024 myöntänyt eurooppapatenttiasiamies ja Papula-Nevinpatin patenttiosaston johtaja Folke Johanssonille patenttineuvoksen arvonimen.