Miika Tupala ja Juha Voutilainen kutsuttu Papula Oy:n uusiksi osakkaiksi

13.6.2024

Eurooppapatenttiasiamies, DI Miika Tupala ja eurooppapatenttiasiamies, TkT Juha Voutilainen on kutsuttu IPR-toimisto Papula Oy:n uusiksi osakkaiksi 13.6.2024 alkaen.

Miika Tupala on työskennellyt Papula-Nevinpatin Tampereen toimistossa vuodesta 2019 lähtien. Hänellä on laaja kansainvälinen kokemus keksintöjen tunnistamisesta ja arvioimisesta, patenttihakemusten laatimisesta ja käsittelystä, lisensoinnista sekä patenttioikeudenkäynneistä.

”On hienoa jatkaa työtä asiakkaidemme keksintöjen suojaamiseksi sekä olla nyt osakkaan roolissa mukana kehittämässä toimintaamme – erityisesti kasvavassa Tampereen toimistossamme”, sanoo Miika Tupala.

Juha Voutilainen on aloittanut Papula-Nevinpatissa vuonna 2016. Juhalla on vankka osaaminen patenttihakemusten laadinnasta, patentointiprosesseista ja toimintavapauskysymyksistä. Hän on myös toiminut nanofysiikan alalla tutkijana sekä PRH:ssa tutkija- ja neuvontainsinöörinä.

”Olen kokenut Papula-Nevinpatin poikkeuksellisen osuvaksi työpaikaksi, joten osakaskutsun saatuani päätös oli helppo. Arvostan suuresti saada työskennellä yhteisössä, jonka toiminnan johtotähtinä ovat asiantuntemus sekä asiakkaan etu – ja näiden ohjaamana jatkan nyt myös eteenpäin”, näkee Juha Voutilainen.

”Papula-Nevinpatin asiantuntijapalveluiden kysyntä on hyvässä kasvussa, mikä luo mahdollisuuksia sekä henkilöstöllemme että asiakkaillemme. Uudet osakkaamme Miika ja Juha ovat osoittaneet erityistä ansioitumista työssään sekä ovat sitoutuneita yhteisiin arvoihimme”, toteaa toimitusjohtaja Markku Simmelvuo.

Papula Oy:ssä on nyt yhteensä 22 osakasta.

Lämpimät onnittelut uusille osakkaillemme Miikalle ja Juhalle!

 

Ajankohtaista

Mallioikeudella suojataan uutta muotoilua 

Mallioikeus on tehokas ja edullinen keino suojata tuotteen uusi muotoilu. Oikein hyödynnettynä se tarjoaa yrityksille tehokkaan keinon puuttua luvattomaan jäljittelyyn ja vahvistaa tuotteen arvoa markkinoilla. 

China Trademark Festival: Tuoreimmat opit Kiinan tavaramerkkijärjestelmästä

Kuinka onnistua Kiinan markkinoilla? Lue Riikka Palmoksen blogista tuoreet vinkit tavaramerkkien suojaamisesta Kiinan markkinoilla.

Tavaramerkki suojaa brändiä

Tavaramerkki on arvokas osa yrityksen omaisuutta. Se tukee brändin rakentamista, lisää tunnettuutta ja voi nostaa tuotteiden tai palveluiden arvoa.

Folke Johanssonille myönnetty patenttineuvoksen arvonimi 

Tasavallan presidentti on 22.11.2024 myöntänyt eurooppapatenttiasiamies ja Papula-Nevinpatin patenttiosaston johtaja Folke Johanssonille patenttineuvoksen arvonimen.