What in the World?! – Tavaramerkkioikeudet ulkoavaruudessa
Ulottuvatko tavaramerkkioikeudet ulkoavaruuteen? Lue EU-tavaramerkkiasiamies Jussi Mikkolan blogi aiheesta!
Tule mukaan vuoden ensimmäiseen aamiaisseminaariimme torstaina 6.2.2020! IPR-huippuaamumme pureutuu tavaramerkkien maailmaan – mitä sinun tulee tietää Suomen uudesta tavaramerkkilaista ja sen käytännön vaikutuksista. Kerromme myös tavaramerkkitrendeistä Venäjällä havainnollisten case-esimerkkien avulla.
Ohjelma torstaina 6.2.2020, Mechelininkatu 1a, Helsinki:
08.30
Huippuaamiainen katettuna
09.00
Tervetuloa!
Riikka Palmos, tavaramerkkiosaston johtaja, Papula-Nevinpat
09.05
Suomen tavaramerkkilaki – muutosten vaikutukset käytännössä
Jussi Mikkola, EU-tavaramerkkilakimies, Papula-Nevinpat
9.50
Tavaramerkin loukkaus – tuore case-esimerkki Suomen oikeuskäytännöstä
Pauliina Heine, tavaramerkkilakimies, Papula-Nevinpat
10.15
Tauko
10.30
Tavaramerkkitrendit Venäjällä ja Euraasiassa – näin turvaat oikeutesi
Riikka Palmos, tavaramerkkiosaston johtaja, EU-tavaramerkkilakimies, Papula-Nevinpat
11.15
Keskustelua ja seminaarin päätös
Mahdollisuus kahdenkeskisiin keskusteluihin klo 11.45 asti.
Ilmoittaudu seminaariin tästä viimeistään torstaina 30.1.2020.
Ulottuvatko tavaramerkkioikeudet ulkoavaruuteen? Lue EU-tavaramerkkiasiamies Jussi Mikkolan blogi aiheesta!
Saksa on ratifioinut 17.2.2023 sopimuksen, joka koskee uutta eurooppalaista yhteistä patenttituomioistuinta (Unified Patent Court, UPC), ja siten kauan odotettu yhtenäispatenttijärjestelmä astuu voimaan 1.6.2023.
Trademark Specialist Katja Väinöläinen kertoo urastaan ja miten hän huolehtii hyvinvoinnistaan.
Olimme mukana Yrityspäivillä kertomassa työstämme ja eri tehtävistä, joita tarjoamme! Lue lisää Miika Tupalan blogikirjoituksesta.