Tekoäly asiantuntijatyössä – uhka vai mahdollisuus?
Riikka Palmos kertoo kokemuksistaan ja havainnoistaan tekoälyn käytöstä asiantuntijatyössä.
Tervetuloa kesätöihin yli sadan IPR-huippujen joukkoomme! Toimimme maailmaa muokkaavien teknologioiden ja ideoiden eturintamassa suojaamalla ja puolustamalla asiakkaidemme teollisoikeuksia.
Etsimme kesätyöntekijöitä patenttiassistentin työhön pääkonttoriimme Ruoholahteen.
Tarjoamme sinulle kansainvälisen työtehtävän, hyvän työnantajan sekä mukavan tiimin, johon on helppo tulla. Assistenttityö on hektistä tiimityötä ja toivomme, että sinulla on paineensietokykyä ja olet tiimipelaaja. Työtehtäviin kuuluu mm. patenttihakemusprosessin eri vaiheissa avustaminen. Koska suuri osa työtehtävistä on englanniksi, vaatii tehtävässä menestyminen kiitettävää kirjallisen englannin kielen taitoa. Eduksesi katsotaan kokemus kansainvälisistä työtehtävistä tai toimistotyöstä.
Toivomme, että:
Etenemme rekrytoinnin kanssa mahdollisimman nopeasti ja alamme haastatella sopivia hakijoita jo hakuajan aikana. Jos kiinnostuit, kerro meille motivaatiostasi ja osaamisestasi 31.3.2022 mennessä hakemuksella, johon liität mukaan ansioluettelosi. Lähetä nämä osoitteeseen rekry@papula-nevinpat.com.
Lisätietoja tehtävästä sinulle antavat vastaavat patenttiassistentit Tove Termonen, puh. nro 045 6364631 ja Tuomo Saarinen puh. nro 044 7035002.
Tutustu meihin nettisivujemme lisäksi myös LinkedInissä ja Twitterissä käyttäjätunnuksella @PapulaNevinpat
Riikka Palmos kertoo kokemuksistaan ja havainnoistaan tekoälyn käytöstä asiantuntijatyössä.
Ukrainan teollisoikeuksiin liittyvässä sääntelyssä tapahtuu merkittävä muutos. Ukrainan parlamentti hyväksyi 16. huhtikuuta 2025 uuden lain, joka kumoaa vuonna 2022 voimaan tulleet poikkeukselliset sodanajan immateriaalioikeussäännökset.
Keskuskauppakamari ja IPR-toimisto Papula-Nevinpat järjestivät yhteistyössä illallistapahtuman Yksinoikeudella: Brändien illallinen tiistaina 6.5.2025.
Virtuaalitavarat ja tavaramerkit: tapaus Glashütte ORIGINAL