Moldova on eronnut Euraasian Patenttisopimuksesta

27.4.2012
Euraasian patenttihakemukset, jotka on jätetty 26.4.2012 tai sen jälkeen, eivät enää kata Moldovaa. Aikaisemmin jätetyt Euraasian patenttihakemukset ja jo myönnetyt Euraasian patentit pysyvät voimassa Moldovassa.

PCT-hakemukset, joiden kansainvälinen tekemispäivä on ennen 26.4.2012 ja jotka on jätetty Euraasian patenttivirastoon ajallaan 31 kuukauden kuluessa ensimmäisestä etuoikeuspäivästä, tulevat voimaan Moldovassa, jos patentin myöntämisen jälkeen maksetaan Moldovan kattava vuosimaksu. Lisäksi Euraasian patenttivirasto käsittelee edelleen valituksia, vuosimaksuja, siirtojen rekisteröintejä ja muita oikeusasioita, jotka liittyvät Moldovassa voimassa oleviin Euraasian patentteihin sekä hakemuksiin, joiden kansainvälinen tekemispäivä on ennen 26.4.2012.

Autamme mielellämme, jos haluat jättää alueellisen vaiheen PCT-hakemuksen Euraasian patenttivirastoon tai kansallisen patenttihakemuksen Moldovaan. Ota meihin yhteyttä niin kerromme lisää.

Ajankohtaista

Tekoäly asiantuntijatyössä – uhka vai mahdollisuus?

Riikka Palmos kertoo kokemuksistaan ja havainnoistaan tekoälyn käytöstä asiantuntijatyössä.

Ukraina palauttaa normaaliolojen säännöt immateriaalioikeuksissa – mitä se tarkoittaa?

Ukrainan teollisoikeuksiin liittyvässä sääntelyssä tapahtuu merkittävä muutos. Ukrainan parlamentti hyväksyi 16. huhtikuuta 2025 uuden lain, joka kumoaa vuonna 2022 voimaan tulleet poikkeukselliset sodanajan immateriaalioikeussäännökset.

Yksinoikeudella: Brändien illallinen -illallistapahtuma huipensi Suuri brändipäivä -tilaisuuden 

Keskuskauppakamari ja IPR-toimisto Papula-Nevinpat järjestivät yhteistyössä illallistapahtuman Yksinoikeudella: Brändien illallinen tiistaina 6.5.2025.