Petja Papula nimitetty Papula-Nevinpatin Senior Counseliksi ja Teemu Lang osastopäälliköksi

16.3.2010

Papula-Nevinpatin hallitus on päättänyt seuraavista nimityksistä, jotka astuivat voimaan 1.3.2010 alkaen.

Petja Papula on nimitetty Senior Counseliksi ja hän raportoi hallitukselle. Uudessa roolissaan Petjan vastuualueeseen kuuluvat Eurasian IPR-asioiden seuranta ja raportointi, uusien liiketoimintojen etsiminen ja kehittäminen, yrityksemme kotimaisten kemian alan asiakkaiden hoito tarpeen mukaan sekä Teemu Langin neuvonta ja tuki.

Teemu Lang on nimitetty Idän patenttiosaston osastopäälliköksi ja hän raportoi toimitusjohtajalle. Osastopäällikön tehtävässään Teemu vastaa idän patenttiasioista, henkilöstöhallinnosta ja yhteistyön kehittämisestä Euraasian alueen patenttiasiamiehiin. Uusien tehtävien lisäksi Teemu jatkaa edelleen avainasiakkaidensa asioiden hoitoa.

Hallitus

Ajankohtaista

Kopiotuotteita Temussa – mitä tehdä?

Monet suomalaiset brändit ovat joutuneet ikävään tilanteeseen, kun heidän tuotteitaan kopioivia tuotteita on ilmestynyt myyntiin kiinalaisessa verkkokaupassa Temussa. Mitä brändit voivat tehdä?

Tekoäly asiantuntijatyössä – uhka vai mahdollisuus?

Riikka Palmos kertoo kokemuksistaan ja havainnoistaan tekoälyn käytöstä asiantuntijatyössä.

Ukraina palauttaa normaaliolojen säännöt immateriaalioikeuksissa – mitä se tarkoittaa?

Ukrainan teollisoikeuksiin liittyvässä sääntelyssä tapahtuu merkittävä muutos. Ukrainan parlamentti hyväksyi 16. huhtikuuta 2025 uuden lain, joka kumoaa vuonna 2022 voimaan tulleet poikkeukselliset sodanajan immateriaalioikeussäännökset.

Yksinoikeudella: Brändien illallinen -illallistapahtuma huipensi Suuri brändipäivä -tilaisuuden 

Keskuskauppakamari ja IPR-toimisto Papula-Nevinpat järjestivät yhteistyössä illallistapahtuman Yksinoikeudella: Brändien illallinen tiistaina 6.5.2025.